News

SOLAR ENERJİNİN TARIMSAL ALANDA KULLANIMI

             Günümüzde tarımsal alanda çiftçilerimizin elde ettiği kazançların büyük bir kısmı ne yazık ki elektrik tüketimi karşılığında ödenen elektrik faturalarına harcanmaktadır. Küçük ya da orta büyüklükte bir zirai işletmeye sahip olan çiftçiler sadece ekinlerini sulamak için yıllık ortalama olarak 20 ile 30000 arasında değişen yüksek meblağlı elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Çiftçilerimizin elektrik faturalarının yaratmakta olduğu büyük yükten kurtulabilmesi için artı solar enerjinin tarımsal alanda kullanımı imkanları her geçen gün artmaktadır. Solar enerjinin kullanımıyla sulama yapabilmek için elektrik enerjisi kullanmak zorunda kalmayan çiftçiler ödedikleri elektrik ücretlerini büyük oranda düşürmekte ve kar oranlarını arttırabilmektedirler.

                Güneş enerjisi ile çalışan farklı kapasitelerde dalgıç ya da yüzey tipli su pompaları çiftçilerin tarlalarını sulamak için rahatlıkla tercih edebileceği ürünlerden olmaktadır. Sulama yapılmadığı zamanlarda ise paneller tarafından üretilen enerji ev içerisindeki elektronik aletlerin çalıştırılmasında, aydınlatılmasında ya da ihtiyaç duyulan başka alanlarda da kullanılabilmektedir. Solar enerjinin tarımsal alanda kullanımı sayesinde elektrik enerjisinin tüketimi azalacak ve maliyetler büyük oranda düşerek kar oranları artacaktır.

                Solar enerjinin tarımsal alanda kullanımı için tasarlanan derin ve sığ sulardan su transferi yapabilen pompalar, 100 metreye varan derinliklerden su pompalayabilir, dakikada 70 GPM’e varan su emme ve pompalama seçenekleri sunmaktadır. Kurulumu oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmekte, kullanımı ise uzun ömürlü olmaktadır